Skip to main content

Tüm icatların ihtiyaçlardan doğduğu söylenir. 50 yaşındaki, Avustralya doğumlu Yunan asıllı Demetrius Comino'nun parlak buluşu Dexion'un doğumu hakkında bundan daha doğru bir deyim olamazdı. 

Satın Alma ve Büyüme

Dexion, kökenleri 1856 yılına kadar uzanabilen bir markalar topluluğu olan Gonvarri Material Handling'in önde gelen üyesidir. 

2018 yılında Gonvarri Industries, Dexion, Gonvarri ve Kasten firmalarından oluşan Gonvarri Material Handing'i satın aldı ve grubun yeni ana şirketi olmak üzere Gonvarri Material Handling kuruldu.

Grup markaları şunlardır:

Dexion: 1937 yılında, 50 yaşındaki Avustralya doğumlu Yunan asıllı Demetrius Comino tarafından Londra, Birleşik Krallık'ta kuruldu. Comino, Dexion'un ayarlanabilir depolamayı dünyaya tanıtan ve amaca yönelik üretilen paletli raf ve raf sistemlerinin öncülüğünü yapacak "Dexion Oluklu-Açılı" sistemi (1947) geliştirdi. 1999 yılında Gonvarri Material Handling'in bir parçası haline geldi.

Kasten: Helsinki, Finlandiya'da metal işi şirketi kuran Hjalmar Henrik Kasten tarafından 1886 yılında kuruldu. İlk raflarını 1951 yılında üretti ve bugün Finlandiya'da pazar lideri.

Constructor: Başlangıçta, 1856 yılında Christiania Glasmagasinas'ın bir parçası olarak Høvik, Norveç'te Høvik Verk adıyla bir cam fabrikası şeklinde kuruldu.  1970-2000 yılları arasında, Høvik Stål, Electrolux Constructor, Kasten, Krammer & Zeuten, ETH ve MTH şirketleriyle yapılan birleşmeler ve satın almalar neticesinde büyüyerek bugün İskandinavya'nın depolama, arşiv ve lojistik çözümleri alanında lider firması haline geldi. Gonvarri adı 1980'li yılların sonunda kabul edildi.

Dexion'un Cesur Başlangıçları

Dexion şirketi (Antik Yunanca'da "Doğru" anlamına gelir) aslen Comino'nun baskı işletmesi genelinde etkinlik kazançlarına yönelik tutkusundan yola çıkarak şekillendi. Yani, hızla ve kolaylıkla sökülebilecek ve yeniden kullanılabilecek kağıt ve matbaa harfi depolama raflarına olan ihtiyaçtan.

Comino'nun ısrarı ve azmi sonuç verdi. 1947 yılında, ağırlık karşılaştırmasına göre ahşaptan daha güçlü ve ahşap kalaslar için gerekenden çok daha küçük bir alanda depolanabilen bir iskelet malzemesi olan "Dexion Oluklu-Açılı" sistemi geliştirdi.

İlk ayarlanabilir depolama sistemi hazırdı ve Dexion'un amaca yönelik üretilen paletli raf ve raf sistemlerinin yolunu açtı.

Dexion, göze çarpan bir dizi yenilikle hızla bir mihenk taşı haline geldi:

  • 1956 Oluklu-Açılı sistem Olimpik Stadyum inşa etmek için kullanıldı
  • 1957 1. Mobil Paletli Raf kurulumu
  • 1963 Yugoslavya depremi yardımını desteklemek için ‘Dexiongrad’ inşa edildi
  • 1970 Çelik Raf Sistemlerinin üretimi başlıyor
  • 1980 1. Paternoster kuruldu
  • 1999 Dexion, Gonvarri Material Handling tarafından satın alında ve P90 sistemi piyasaya çıkarıldı
  • 2000 Hi280 sistemi piyasaya çıkarıldı
  • 2003 1. Tornado otomatik depolama sistemi kuruldu
  • 2011 Konsol ürün grubu piyasaya çıkarıldı
  • 2014 P90+ sistemi piyasaya çıkarıldı

Bu sistemlerin bugün hala çok fazla talep görüyor olması, ilk öncülerinin vasiyetidir.

2018 yılında Gonvarri Steel Services, Dexion, Gonvarri ve Kasten firmalarından oluşan Gonvarri Material Handing'i satın aldı ve grubun yeni ana şirketi olmak üzere Gonvarri Material Handling kuruldu.